Sztuczny dysk M6 - „najbliższy naturze” - implant najbardziej zaawansowany bio-inżyniersko, już w ocenie praktycznej chirurgów kręgosłupa.

 

Polskie Towarzystwo Chirurgii Kręgosłupa aktywnie uczestniczy we wprowadzeniu do stosowania najefektywniejszych technologii leczenia kręgosłupa. Włączyło się czynnie do oceny praktycznej sztucznego dysku M6 (ruch w zakresie sześciu stopni swobody).

W dniu 18 maja 2011 w Klinice Neurochirurgii Szpitala Bielańskiego w Warszawie wszczepiono implant – sztuczny dysk M6. Gospodarzem spotkania był profesor Zbigniew Czernicki, operację wykonał doktor Mariusz Głowacki, z zespołem.

Operowana pacjentka, lat 44, z przewlekłym bólem promieniującym z odcinka szyjnego kręgosłupa. Operacja trwała prawie 2 godziny, a wydłużony o ok. 1/3 czas wynikał z jej pionierskiego i jednocześnie szkoleniowego charakteru.

Operacja poprzedzona była dyskusją naukowo-ekspercką prowadzoną przez przybyłych na operację chirurgów kręgosłupa, członków i sympatyków PTChK. Wagę spotkania podniosła obecność profesora Wojciecha Kloca (Gdańsk), przewodniczącego Polskiego Towarzystwa Chirurgii Kręgosłupa.

W czasie spotkania prowadzonego przez profesora Zbigniewa Czernickiego, Günther Peeters, General Manager EUROPE SPINALKINETICS, omówił budowę i zasadę działania nowego implantu, podkreślając wyróżniające go od innych tego typu implantów cechy, jak: absorbcja obciążeń dynamicznych, hamowanie nadmiernych ruchów w zakresie 6 stopni swobody, łatwiejsza dostosowalność do miejsca implantowania, reagowanie na temperaturę pacjenta; a więc własne cechy dostosowawcze dysku.

Analiza i dyskusja podkreśliły unikatowość i spodziewaną wysoką efektywność leczniczą przy szacowanej stosunkowo krótkiej i bezpiecznej instalacji chirurgicznej.

Doktor Lechosław Ciupik, współorganizator spotkania, witając uczestników spotkania podkreślił, że wprowadzany implant – ze swej grupy – został starannie wyselekcjonowany spośród wielu innych, uznany przez ekspertów międzynarodowych za najbardziej zaawansowany w świecie – i co dla nas, firmy ważne – jednocześnie stanowi odpowiedź strony amerykańskiej na sprzedaż do USA polskiego patentu wraz z know-how na inny wysoce innowacyjny polski wyrób i metodę chirurgiczną inSWing szybko upowszechniającą się w Polsce i świecie.

 

Implantacja chirurgiczna sztucznego dysku M6: operator: doktor Mariusz Głowacki wraz z zespołem.

   
Tweet