Zadzwoń i umów się na wizytę tel.: 601 059 140
Zapisz się przez SMS

Ewolucjoniści twierdzą, że kręgosłup człowieka „nie zdążył” przystosować się do wyprostowanej sylwetki i dlatego jest tak wrażliwy na obciążenia. Wystarczy, że coś dźwigniemy, kichniemy lub gwałtownie skręcimy szyję i pojawia się ostry, uporczywy ból kręgosłupa  - często kłujący i paraliżujący.

Bóle szyi mogą również występować z promieniowaniem do ramion, a także powodować bóle i zawroty głowy.

Problemy w odcinku piersiowym kręgosłupa często imitują bóle zawałowe oraz mogą powodować trudności w oddychaniu lub wrażenie płytkiego oddechu.

Około 50% pacjentów z bólami kręgosłupa cierpi na bóle kręgosłupa lędźwiowego. Czasami jest to tylko  niewielki ból w dolnej części kręgosłupa, a czasem  silne bóle krzyża promieniujące do nóg.

Są również pacjenci z ciężkimi objawami przepukliny jądra miażdżystego czyli tzw. wypadnięcie dysku, którym towarzyszy drętwienie i zaburzenia czucia w kończynach dolnych. W najcięższych przypadkach, gdy występują poważne objawy neurologiczne takie jak: osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia czynności pęcherza moczowego lub utrata czucia, a w obrazie rezonansu magnetycznego widać bardzo mocno uszkodzony dysk, koniecznym jest aby pacjenta skonsultował neurochirurg.

Najczęściej bóle krzyża wiążą się z rodzajem wykonywanej pracy. Lista zawodów predysponujących do wystąpienia problemów z kręgosłupem jest praktycznie nieograniczona. U niektórych ludzi dolegliwości spowodowane są złą postawą, zbyt długim staniem i siedzeniem, inni cierpią z powodu nieprawidłowej techniki dźwigania ciężkich przedmiotów.

Mając taki problem bólowy kręgosłupa często szukamy pomocy np. u osoby potocznie nazywanej kręgarz (kręgarz Warszawa).
W większości przypadków problemy te spowodowane są biomechanicznymi zaburzeniami funkcji stawów kręgosłupa i doskonale reagują na terapię manualną nazywaną często potocznie " ustawianie kręgosłupa ". Nastawienie kręgosłupa nie zawsze wygląda tak samo. Istnieje mnóstwo różnych technik nastawiania i terapeuta zawsze wybiera technikę najkorzystniejszą dla pacjenta. Inaczej nastawia się kręgosłup młodego, dobrze zbudowanego mężczyzny, a inaczej 75-letniej kobiety, chorej na osteoporozę. Ponadto każdy specjalista wypracowuje swoje indywidualne metody w trakcie nabywania praktyki. W ocenie terapeuty powinna obowiązywać nadrzędna zasada: aby były to metody skuteczne i bezpieczne.


Terapeuta manualny nazywany też osteopatą może pomóc także kobietom w ciąży lub w połogu. Techniki terapii manualnej są  skuteczne w łagodzeniu bóli kręgosłupa,  często występujących w czasie ciąży. Charakterystyczne dla ciąży powiększenie piersi może powodować przeciążenie i ból w odcinku piersiowym kręgosłupa oraz występowanie dokuczliwego bólu  zlokalizowanego między łopatkami. Dolegliwości te również poddają się leczeniu manualnemu.

Innym ważnym polem działania rehabilitacji są urazy sportowe. Wielu sportowców, zarówno amatorów jak i zawodowców, chętnie korzysta z pomocy terapii manualnej i ściśle współpracuje z osteopatami.

Spine Care - Rehabilitacja i Terapia Manualna Kręgosłupa: masaż leczniczy Warszawa; rwa kulszowa Warszawa; kręgarz.

   
stat4u